Ana Sayfa Güncel 30 Aralık 2017 47 Görüntüleme

2018’de Trafik Cezalarına Zam

2018’de Trafik Cezalarına Zam

Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen yeniden değerleme oranına göre trafik cezaları, 2018’de yüzde 14.47 zamlı olacak. Resmi Gazete’de 11 Kasım’da yayımlanan “Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği”nde Maliye Bakanlığı tarafından yeniden değerleme oranının yüzde 14.47 olarak belirlenmesinin ardından 1 Ocak 2018’den itibaren uygulanacak trafik ceza miktarları da yeniden hesaplandı.

En düşük ceza 85, en yüksek ceza 17 bin lira

2018’in en düşük cezası, taşıma sınırı üstünde yolcu alan sürücülere 85 lira olarak kesilecek. En yüksek ceza ise 17.065 lira ile geçici tescil belgesini basmak ve araç sahibine vermek üzere yetkilendirilen gerçek veya özel hukuk tüzel kişilerinden belirlenen usul ve esaslara aykırı hareket edenler için uygulanacak. Ayrıca yetkisi olmadığı halde tescil plakası basanlar ve dağıtanlar 11.885 lira ile cezalandırılacak. Karayoluna trafiği tehlikeye sokacak ve trafik işaretlerinin görülmelerini engelleyecek şekilde bir şey atan, döken, bırakan, karayolunun yapısına, güvenlik tesisleri ile trafik işaretlerine zarar verenlere, bunların yerlerini değiştirenlere veya ortadan kaldıranlara 488 lira para cezası kesilecek.

Plakasız araçlara 2018 lira ceza

Tescil edilen araçları trafik belgesi ve tescil plakası almadan karayoluna çıkaranlar, 2018’de 1002 lira ceza ödeyecek. Ruhsatsız araç kullananlar ile tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında farklı bir yere takanlara 108 lira, yönetmeliğe aykırı plaka takanlara 488 lira ceza verilecek. Farklı okunmaya ya da okunamamaya neden olacak şekilde tescil plakasında değişiklik yapanlar 488 lira, tescilli aracı plakasız kullananlar 2018 lira ceza ödeyecek. Aracına sahte plaka takan veya kullanan kişilere verilen 5191 liralık para cezası, 5942 liraya yükselecek.

Aracını tescil ettirmeden trafiğe çıkaranlar, karayolunda geçici kullanacağı aracı için geçici trafik belgesi ve geçici tescil plakası almayanlar veya bunları başka araçta ve süresi bittiği halde kullananlar 235 lira para cezasına çarptırılacak. Kamyon, çekici ve otobüslerde takograf, taksilerde taksimetre bulundurmayanlar ile bunları kullanmayanlara 488 lira para cezası verilecek. Bu cihazları bozuk imal edenlere, bozulmasına neden olanlara ve bozuk durumdaki cihazları araçlarında kullananlara 7623 lira para cezası uygulanacak. Araçlarının muayene süresini geçirenlere 108 lira ceza verilecek. 2018’de muayene istasyonları işletme şartlarına uymaz ya da gerektiği şekilde araçları muayene etmezse ilkinde 8000, ikincisinde 13.344 ve üçüncüsünde 26.692 lira para cezası ödeyecek.

 

Kaynak:Küçük Menderes

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.