Ana Sayfa Güncel 28 Aralık 2016 276 Görüntüleme

“99 MAHALLEDE HAYATIN HER ALANINDAYIZ”

“99 MAHALLEDE HAYATIN HER ALANINDAYIZ”

 Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, 99 mahallede hayatın her alanında olduklarını belirterek bir yandan Ödemiş’in sorunlarını çözecek, hayat standartlarını yükseltecek kamu yatırımlarını adım adım izlediklerini vurguladı.
Dün basın mensupları ile ilçeyi turlayan Başkan Mahmut Badem, engelli öğrencilerin kurs merkezinden, doğalgaz dağıtım projesine, ortak halı sahalardan, OSB’deki son duruma dek birçok konuda önemli açıklamalar yaptı. Birgi’de tarihi dokuya sahip çıkıp, Gölcük’te turizmi canlandırmak için çalıştıklarını söyledi.
“ENGELLİ ÖĞRENCİLER İÇİN HAFTA BOYU KURS”
Ödemiş turuna ‘15 Temmuz Şehitleri Kurs Merkezi’nde eğitim gören engelli öğrencileri ziyaret ederek başlayan Başkan Mahmut Badem, engelli öğrencilerin özel eğitim merkezlerinden arta kalan zamanı değerlendirmeleri açısından açtıkları kursun son derece faydalı olduğunu belirtti. Halk Eğitimi Merkezi işbirliğiyle düzenlenen kursta engelli öğrencilerin el emeği göz nuru eserlerinin satışını da yaptıklarını aktaran Badem, bu şekilde hem engelli öğrencilerin hayatın daha fazla içinde olmasını sağlayacaklarını hem de bir şeyleri başarmanın keyfini ortak şekilde yaşayacaklarını vurguladı.
Badem, kurs merkezinin adının birilerini rahatsız ettiğini öne sürerek, ne olursa olsun ‘15 Temmuz Şehitleri Kurs Merkezi’ olarak yollarına devam edeceklerini amaçlarının 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminde halkın ortaya koyduğu iradeyi hep hatırlatmak olduğunu açıkladı.
“DOĞALGAZ, GELECEĞİN HAVASINI TEMİZLEYECEK”
Badem daha sonra birlikte basın mensuplarını evinde ağırladı. Badem, evlerinde doğalgaz rahatlığını yaşamaya başladıklarını ancak asıl faydanın gelecek nesillerin hava kirliliğinden kurtulması olduğunu söyledi. Ödemiş için doğalgazın 24 saat her odası ısınan bir ev ve sıcak sudan daha fazlası olduğunu sözlerine ekleyen Badem, “Doğalgaz ile gelecek nesiller partikül dolu havayı solumaktan kurtulacak. Ödemişliler doğalgazı kullanmaya başladı, elbette kullanan hane sayısı artmalı. Devlet dairelerimizin de bir an evvel doğalgaza geçmeleri gerekiyor. Bugünkü hava şartlarıyla 30 yıl sonra ne durumda olacağımızı, hangi hastalıklarla uğraşacağımızı bilmiyoruz. Ödemiş’te kirlilik her geçen yıl artıyordu. Biz doğalgaz ile 30 yıl sonranın da havasını temizlemiş olacağız. Günlük hayatta sağladığı rahatlıktan çok bu tarafı benim için önemlidir” dedi.
Başkan Badem eşi Nevin Badem de doğalgaz kullanılan ocakta pişirdiği kahveyi basın mensuplarına ikram etti. Nevin Badem, doğalgazın Ödemişliler için büyük bir rahatlık olduğunu ifade ederek, çeşmeyi açınca sıcak su ve sıcak bir ev ile hayatın daha kolay olduğunu söyledi. Badem, projede emeği geçenlere ve Ödemiş’e getirilmesini sağlayanlara teşekkür etti.
“EVDE BAKIM HİZMETLERİYLE KİMSE YALNIZ DEĞİL”
Badem’in Ödemiş turundaki sonraki durağı Yolüstü Mahallesi oldu. Yolüstü Mahallesi’nde Ödemiş Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’nün evde bakım hizmetlerinden yararlanarak pansumanını yaptıran Hüseyin Acar ile görüşüp sağlık durumu hakkında bilgi alan Badem, 99 mahallede kimsenin yalnız olmadığını, zor durumdaki herkesin yanında olduklarını ve yardım elini uzattıklarını söyledi.
Badem daha sonra köy iken mahalleye dönüşen yerlerin ortak kullanımı için yapılan halı sahaların inşaatlarını inceledi. Belediye Meclisi üyesi Halil Güler’in de eşlik ettiği ziyaretlerde yetkililerden bilgi alan Badem, ortak halı saha projelerinin eski köy ve beldelerde akşamları kahvehaneden başka gidecek yeri olmayan gençlere spor yapabilecekleri sosyal bir ortam sağladığını ifade etti.  Badem, Ertuğrul Mahallesi ve Alaşarlı Mahallesi’ndeki halı sahaların yakında hizmete alınacağını söyledi.
Kaymakçı merkezinden Küçük Mahalle’ye uzanan caddedeki kilit taş çalışmalarıyla ilgili vatandaşların görüşlerini de dinleyen Badem, 99 mahallede çok geniş bir hizmet alanına sahip olmalarına karşın temel anlamdaki Fen İşleri çalışmalarını teker teker yerine getirdiklerini söyledi. Kaymakçı’daki çalışmaların da bunun bir parçası olduğunu anlatan Badem, eski beldelerde önemli çalışmalara imza attıklarını vurguladı.
“ÖDEMİŞ OSB’DE 2018’DEN ÇOK UMUTLUYUZ”
Badem ve Güler, Ödemiş turunda Ödemiş Organize Sanayi Bölgesi’ne de konuk oldu. Ödemiş OSB’de devam eden altyapı çalışmalarıyla ilgili Bölge Müdürü İbrahim Dereli’den bilgi alan Badem, “2015’te proje desteği alan ilk OSB, Ödemiş OSB idi. Sanayi Bakanlığı’nın sağladığı destekle Ödemiş OSB’nin altyapısını hazırlamaya başladık. İZKA’dan da elektrik altyapısı konusunda hibe destek alıp çalışma başlattık. Bugün elektrik altyapısı %90’a yakın. Yol, su, kanalizasyon altyapısında %95 seviyesindeyiz. Yeni yılda üst yapıya başlıyoruz. Hedef mayıs sonu. Gurur verici tarafı 45 parselin tamamı tahsis edilebilir vaziyette. Her parsel için 8-10 kişi sırada bekliyor. Şubat’tan sonra firmalara yer tahsislerine başlayacağız. 2018’den çok umutluyuz. 2018’de fabrika bacalarının tütmeye başlayacağını düşünüyorum. Çaylı için, Kaymakçı için, Alaşarlı için, Kiraz için, Beydağ için, Ödemiş için hayal edilmez derecede umutluyuz. Burası insanlarımıza sosyal güvenceli iş ve aş olacak. Allah utandırmasın diyoruz” şeklinde konuştu.
“TARİHİ DOKUYA SAHİP ÇIKIYORUZ”
Birgi Mahallesi’nin Taşpazar Mevkii’nde 58 konutu kapsayan bölgedeki sokak sağlıklaştırması projesini de inceleyen Badem, yüklenici firmanın projede %40 seviyesine ulaştığını ve 2017 yıl sonunun hedeflendiğini söyledi. Taşpazar’daki sokakların aslına uygun şekilde baştan ayağı yenilendiğini belirten Badem, dört projesi Tarihi Kentler Birliği’nce ödüle layık görülen ilk ve tek belediye olduklarını ifade etti.
Birgi’nin diğer bölgeleri gibi Taşpazar’ın da kendisini gösteren bir alan haline geleceğini aktaran Badem, “Birgi’ye desteğimiz sürecek. Önemli restorasyon projelerimiz var. Birgi’den sonra biraz da etrafa gitmemiz lazım. Bademli’de bir şeyler yapacağız. Bugün yarın Kayaköy’deki Çakırcalı Konağı’nı açarız. Gençlik Caddesi’nde İlkkurşun Müzesi’ni açmak istiyoruz. Eski istasyonla ilgili restorasyon projesi kuruldan çıkmak üzere. Biz de orayı alabiliriz. Bir sıkıntımız yok” dedi.
Birgi Ulu Camii yanındaki hamam konusundaki durumu değerlendiren Badem, “Orada hamamı yeniden canlandırmak için çalışıyoruz. Proje aşamasında. Ama benim kafamda hamamlarla ilgili başka bir fikir var. Hamam kültürünü canlandırmak istiyoruz. Gönlümden geçen şu; Ödemiş’te yaşayan bir hamamı hizmet sunmak. Ödemiş’te hamam kültürü yeniden hayat bulabilir” dedi. Çakırağa Konağı’na da konuk olan Badem, “Biz projelerimizle tarihi dokuya sahip çıkıp turizme kazandırmak için uğraş veriyoruz” şeklinde konuştu.
“GÖLCÜK İÇİN PARA HARCAMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
Badem’in Ödemiş turundaki bir sonraki adresi kıyı düzenlemesi çalışması yapılan Gölcük Yaylası oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle yapılan kıyı düzenlemesinin Gölcük’e ayrı bir soluk kazandırdığını söyleyen Badem, “Gölcük’te daha önemli çalışmalarımız da olacak. Gölcük’ü daha da güzelleştirecek projeler. Şu an bulunduğumuz mekana bakın, daha önce burada ne vardı bir de ona bakın. Burada üç dükkanı yıktık. Önümüz biraz daha açıldı. 2017’de de göl kıyısında birkaç dükkan daha yıkıp insanlarımızın gölden daha fazla istifade etmesini sağlayacağız. Kıyı rekreasyonumuzun ikinci etabı için yeni yılda proje hazırlığımız olacak. Belediye çevresindeki kafeteryaları da bu şekilde düzenleyeceğiz. Karşıyaka tarafında da yol çalışmamız olacak. Gölün etrafında tamamını turlayan bir yol olacak” dedi.
Ödemiş’in tarım ve hayvancılık kadar turizmde de önemli bir potansiyele sahip olduğunu sözlerine ekleyen Badem, “Tarım ve hayvancılığın yanı sıra Ödemiş OSB’yle sanayi ve turizmi de işin içine katacak olursak Ödemiş’in önümüzdeki yılları çok daha iyi olacak. Tarihe sahip çıkma noktasında sadece Birgi’ye takılı kalmayacağız. Diğer mahallelerdeki tarihi de ayağa kaldırıp turizme kazandıracağız. Bundan sonra da Gölcük’e ciddi paralar harcayıp daha da güzelleştirmek istiyoruz” dedi. Gölcük’teki sazlıkların temizlenmesi projesinin ocak ya da şubat ayında Koruma Kurulu’nun gündemine geleceğini ve alınacak izinden sonra DSİ’nin çalışmalara başlayacağını belirtti.
“ÇAĞRI MERKEZİ EN ÇOK SİGORTALI PERSONEL ÇALIŞTIRAN İŞYERİ”
Badem’in Ödemiş turundaki son durağı AssisTT’e ait Ödemiş Çağrı Merkezi oldu. Yaklaşık 300 gencin çalıştığı Çağrı Merkezi’nin çalışmaları hakkında yetkililerle değerlendirmede bulunan Badem, Ödemiş’in en çok SGK’lı çalışana sahip işyerinin AssiTT olduğunu ifade etti.
Badem şunları söyledi: “Bizim çocuklarımız çalışıyor burada, pırıl pırıl bir iş. Elbette hiçbir iş kolay değil. Ödemiş’te böyle bir tesisin olması bizim için bir gurur. Ödemiş’in en büyük sigortalı işyeri. Kazandırılmasında benim ve meclis üyelerimin payı olduğu için mutluyuz. İnşallah büyüyerek yoluna devam eder. Ödemişli gençlerimiz için büyük bir iş olanağı oldu”
2016 yılında Ödemiş’te günlük hayatın parçası olan birçok hizmeti yerine getirdiklerini kaydeden Badem, “99 mahallede hayatın her alanında olduğumuz gibi ilçemizde hayatı kolaylaştıracak, yaşam standartlarını yükseltecek her türlü yatırım ve projenin de takipçisiyiz. 2017 yılında da ilçemiz adına umutluyuz” dedi.
Başar Uçar
 
 
 
 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.