Ana Sayfa Güncel, Tarım 30 Eylül 2016 254 Görüntüleme

BEYDAĞ ORGANİK ÜRETECEK

BEYDAĞ ORGANİK ÜRETECEK

İzmir’de organik tarımla ilgili yaygınlaştırma ve teşvik amacıyla gerçekleşen projelerden biri daha meyvelerini vermeye başladı. 2014 yılında başlatılan Beydağ’ın mahallelerinde  ‘Organik Meyveciliği Geliştirme Projesi’nin sonunda organik tarıma geçiş yapan üreticiler sertifikalarını törenle aldı.

Törene Beydağ Belediye Başkanı Süleyman Vasfi Şentürk, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Güldal, siyasi partilerin ilçe başkanları, Beydağ ve çevre ilçe tarım müdürleri, Beydağ Ziraat Odası Başkanı Ünal İçmesu, il ve ilçe müdürlüklerinin teknik elemanları ve bölge üreticileri de katıldı.
 
“PROJE 2014 YILINDA BURADA BAŞLAMIŞTI”
Törende konuşan İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, “2014 yılında Beydağ’da başlattığımız organik tarım programının bugün sertifikalandırma ve değerlendirme birlikteliğini gerçekleştiriyoruz. Bu proje 2014 yılında burada başlamıştı ve projenin nasıl uygulanacağını yine burada konuşmuştuk. Bu süreç içerisinde 85 üreticimizin başarı ile bu programı tamamladığını ve bundan sonra organik tarım üreticisi olmaya hak kazandığını görmekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu, Beydağ ilçesi üreticilerine bir farkındalık getirecektir.
Beydağ’da organik tarım yapan 292 üretici var. İzmir İlçeleri içerisinde Beydağ son zamanlarda bu konuda öne çıkmaya başladı. Artık organik tarım ithalatı ihracatı yapan sektör bilsin ki; Beydağ ilçesindeki üreticiler incir, kestane, ceviz ve zeytin başta olmak üzere tarımsal ürünlerini artık organik tarım ürünü olarak üretmeye başladı ” dedi.
 
“2017 YILINDA ORGANİK TARIM DESTEKLEMESİ DE ÖDENECEK”
İzmir İl Müdürlüğünün projenin tüm uygulama aşamalarında yer aldığını vurgulayan Güldal,  “Bakanlığımız da tüm proje ve sertifikasyon giderlerini karşıladı. Ayrıca bir takım hizmet alımları gerçekleştirildi. Bundan sonra bu üreticilerimize bir de 2017 yılında organik tarım desteklemesi ödenecek” diye konuştu.
Organik Tarım İçin İzmir’e ödenen destekleme miktarının yılda 3 milyon 600 bin TL olduğunu,
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının İzmir’de organik tarım için yılda ortalama 3 milyon 600 bin TL destekleme ödediğini kaydeden Güldal, “Bu rakam her geçen yıl biraz daha artıyor. Önümüzdeki sene Beydağ ilçesi üreticilerine 245 bin TL organik tarım desteklemesi ödenecek” dedi.
 
“ARTIK HEM ÜRETİYORLAR HEM DE PAZARLAMASINI YAPIYORLAR”
Güldal yapılan sertifika töreninin amaçlarından birisinin de Beydağlı üreticilerin organik tarım ürünlerini artık hem ürettiklerini hem de pazarlamasını yaptıklarını duyurmak olduğunu söyledi.
Bu ve benzeri projelere verdiği ciddi destek için İzmir Büyükşehir Belediyesine ve Beydağ Belediyesine de teşekkür eden Güldal, “Elbette bu projelerin hayata geçmesi ve faydalı olması birçok kurum ve kuruluşun koordinasyonuyla oluyor. Hepimiz görevlerimizi yaparak elimizdeki imkânları üreticiler için seferber ediyoruz. Milletin efendisi olan çiftçilerimizin daha müreffeh yaşaması daha yüksek gelir seviyesine ulaşması için çalışmalarımız sürecek” dedi.
 
“HANGİ ÜRÜN NEREDE DEĞERLİYSE ONA DAHA ÇOK DESTEKLEME”
Bakanlığın daha birçok projeleri ve yatırımları olduğunu da hatırlatan Güldal, “İzmir için 336 Milyon TL tarımsal destekleme alıyoruz. İzmir Türkiye’de en çok destek alan illerden biri. Bu destekler doğrudan üreticilerimizin cebine giriyor. Bakanlığımızın yeni uygulamalarıyla artık bu desteklemeler havza bazlı olarak verilmeye başlanacak. Hangi ürün nerede daha değerli, verimli ve kaliteliyse o ürüne daha çok destek verilecek. Örneğin İzmir ve Ege’de pamuk daha kaliteli üretilebildiği için bu bölgede pamuğa verilen destek diğer bölgelere göre daha yüksek olacak. Bakanlığımızda Milli Tarım Projesi adı altında yeni bir çalışma başlatılıyor. Bu çalışma, temelinde havza bazlı destekleme esasına dayanıyor. Her şey ülkemizin ve üreticilerimizin menfaati için” diye konuştu. Güldal, projede emeği geçen herkese teşekkür ederek projenin Beydağ’a hayırlı olmasını diledi.
 
“BAKANLIĞIN DESTEKLERİ YANINDA BEYDAĞ BELEDİYESİ VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DAİMA ÇİFTÇİNİN YANINDA OLMUŞTUR”
Törende konuşan Beydağ Belediye Başkanı Süleyman Vasfi Şentürk ise, “2,5 yıl önce il ve ilçe tarım müdürlüklerinin gayretiyle başlayan projede bugüne kadar gelmiş bulunuyoruz. Bu örnek projeye Beydağ’dan başlanması ve yapılması, açılışta üretici destek amaçlı dağıtılan kerevetler, sertifika alacak üreticiler için maliyetin karşılanması önemli destek olmuş ve üreticilerimize moral vermiştir. Desteklerinden dolayı tüm emeği geçenlere teşekkür ederim. Bakanlığın destekleri yanında Beydağ Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi daima çiftçinin yanında olmuştur. Beydağ üreticileri, ilerleyen zamanlarda da Tarım İl Müdürlüğünü ve Büyükşehir Belediyesini yanında görmekten çok mutlu olacaktır” dedi.
 
“AMACIMIZ ORGANİK TARIMIN KAPSADIĞI TARIM ARAZİSİNİ VE MÜTEŞEBBİS SAYISINI İLÇEMİZDE ARTIRMAKTIR”
 Törende konuşan bir diğer isim ise Beydağ Gıga Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ergün Ahmet Köroğlu oldu. İncir, kestane ve ceviz ürünlerinde 2446 alanda 85 müteşebbisle bu projenin yürütüldüğünü söyleyen Köroğlu, “Tabi ki buradaki amacımız hem bu ürünlerde hem de ilçemizde yetişen diğer ürünlerde ilerleyen süreçte organik tarımın kapsadığı tarım arazisini ve müteşebbis sayısını artırmaktır. Bugün sertifika almaya hak kazanan müteşebbislerimiz 2017 yılı itibariyle organik tarım teşviki ve desteklemesi almaya hak kazanacaktır. Yani proje kapsamında ürün ve kapsadığı tarım arazisini ele aldığımızda, şu anda yılda 245 bin TL tutarında organik tarım desteklemesi hem ilçemize hem de müteşebbislerimize destekleme olarak ödenecektir. Bu da hem ilçemiz hem çiftçilerimiz açısından ciddi bir gelir kaynağı oluşturmaktadır” dedi.
 
“HATTA SEBZE ÜRETİCİLERİNİ BİLE ORGANİK TARIMA GİRSİN”
 Törende bir konuşma yapan Beydağ Ziraat Odası Başkanı Ünal İçmesu da ürünlerinin bu projeler sayesinde daha çok değer kazanacağını ve daha kaliteli pazarlar bulacağını düşündüğünü söyleyerek emeği geçen herkese teşekkür etti. İçmesu, “Benim arzum bundan sonra da geride kalan çiftçiler bu çalışmalara katılsın ve bu alanı genişleterek vatandaşlarımızın çoğunu hatta sebze üreticilerini bile organik tarıma girsin” dedi.
 Konuşmaların ardından projeye verdikleri emek  için Beydağ ilçe eski müdürü Mutlu Tıraş ve eski çalışanı ziraat yüksek mühendisi Emine Peynirci, teşekkür belgelerini İl Müdürü Ahmet Güldal’ın elinden aldı. Ardından projeye dahil olan üreticilere “Proje Katılım Belgeler”i verildi.
Haber Merkezi
 
 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.