Ana Sayfa Eğitim, Güncel 5 Aralık 2016 252 Görüntüleme

BU OKUL KÜÇÜKMENDERES’TE İLK VE TEK!

BU OKUL KÜÇÜKMENDERES’TE İLK VE TEK!

 Küçükmenderes havzasında ilk ve tek olan Ödemiş Ovakent Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi 2016-2017 eğitim öğretim döneminde eğitime başladı.
İzmir ilinde alanında dördüncü eğitim kurumu olan Ödemiş Ovakent Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi lise ve dengi hafif dereceli zihinsel engelli öğrencilere eğitim veriyor.
Ovakent’te daha önceki yıllarda Mustafa Kemal İlkokulu olarak hizmet veren binada öğrenci sayısının azalmasıyla birlikte taşımalı eğitim sistemine geçilmiş ve okul kapatılmıştı. Daha sonra binanın yapısal durumu ve devasa bahçesinin değerlendirilmesi için çalışma başlatılmış, çalışmalara İstanbul merkezli Herkes İçin Mimarlık Derneği üyeleri katılarak binayı ve çevresini restore etmişlerdi.
2012-2014 yılları arasında dernek üyelerinin ve sponsorlarının katkılarıyla yeniden eğitime hazır hale gelen binada Milli Eğitim Bakanlığı’nın, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkılarıyla birlikte eğitime yeniden başlandı.
2 idarecisi, 5 öğretmeni ve 21 öğrencisiyle eğitime başlayan Ödemiş Ovakent Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi’ne Ödemiş merkez, Birgi, Kaymakçı, Çaylı gibi mahallelerden de öğrenciler geliyor.
Okulun hafif zihinsel engelli öğrenciler için bir avantaj olduğunu söyleyen Okul Müdürü Gökhan Aslan, okulda bölümler açma hazırlıkları içerisinde olduklarını, buradan mezun olan öğrencilerin devlette ve özel sektörde rahatlıkla iş bulabileceklerini söyledi.
“21 ÖĞRENCİMİZ İLE EĞİTİME MERHABA DEDİK”
Okul hakkında bilgiler veren Aslan şunları ifade etti: “Ödemiş Ovakent Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezimiz sezon başıyla birlikte eğitim-öğretim hayatına 21 öğrencisiyle başladı. Okulumuz lise dengi hafifi zihinsel engelli öğrencilerimize eğitim veriyor. Okulumuz İzmir’de dördüncü konumda. Benzerleri Karşıyaka’da, Konak’ta ve Bornova ilçelerinde var. Bizim okulumuz İzmir’in Küçükmenderes Havzasındaki çocuklarımıza eğitim sağlayacak.
“OKULUMUZ HEM LİSE, HEM MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ”
Okulumuzda öğrencilerimiz normal lise eğitimlerini alırken aynı zamanda atölyelerde meslek eğitimlerini de alacaklar. Okulumuz bünyesinde üç bölüm oluşturma çalışmalarımız sürüyor. Bunlardan ilki el sanatları, ikincisi yiyecek ve içecek, üçüncüsü ise tarım bölümleri olacak. Bu bölümlerimizin atölyelerinde bölüm öğretmenlerimiz çocuklarımıza alanlarında eğitimler verecekler. Bölümlerimiz içinde örneğin yiyecek ve içecek bölümümüzde çocuklarımız aşçı yardımcılığı, servis elemanı gibi alanlarda yetiştirilecek. Tarım bölümümüzde ise botanik çalışmaları, ekim yapma, aşılama, seracılık gibi alanlar yer alacak. El sanatları bölümümüzde ise tekstil ve giyim alanlarında eğitim çalışmalarımız olacak.
“MEZUN OLAN ÖĞRENCİLERİMİZ RAHATLIKLA İŞ BULABİLECEK”
4 yıllık olan okulumuzdan mezun olan öğrencilerimiz E-KPSS ile devlete atanabilecek ya da özel sektörde çok rahatlıkla iş imkânı bulabilecek. Okulumuz, öğrencilerimizin geleceği için avantaj sağlıyor. Bu anlamda veliler de çocuklarını okulumuza göndersinler.
“FARKIMIZ YOK”
Okul öğrencileriyle bir farklarının olmadığını söyleyen Müdür Gökhan Aslan şöyle devam etti: “Okulumuz öğrencileriyle, diğer öğrenciler veya insanlar arasında hiçbir fark yok. Okulumuzun daha da öğrencilerimiz için artıları ve özellikleri var. Ülkemizde birçok yerleşim merkezinde engelliler ve bizler diye bir ayrım yok. Ödemiş’te de bu kültürümüzü daha da geliştirmemiz gerekiyor. Öğrencilerimizle her zaman yan yana birlikte oluyoruz. Bu anlamda velilerimiz ve çevremizdeki tüm insanlar da böyle olmalılardır. Bu bilinç ile hareket etmeliyiz.
“BAŞARILI OLMAK İSTİYORUZ”
Okul olarak yeniyiz, eksiklerimiz her geçen gün tamamlanıyor ve daha iyiye doğru yol alıyoruz. Hedefimiz öğrencilerimizin en iyi şekilde yetişmesi ve geleceklerine emin adımlarla ilerlemeleridir. Başarılı bir okul olmak ve iyi mezunlar vermek istiyoruz.”
Herkes İçin Mimarlık Derneği Üyesi Ödemişli Yüksek Mimar Kadriye Özdemir ise okulun faaliyete geçmesinden dolayı çok mutlu olduklarını söyledi.
“OKULUN FAALİYETE GEÇMESİ BİZLERİ ÇOK MUTLU ETTİ”
Özdemir, “Herkes İçin Mimarlık Derneği İzmir’de bir okulu restore etmek istemişti. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Ödemiş Ovakent’te ki bu okulu adres gösterince ben de bir Ödemişli olarak Herkes İçin Mimarlık Derneği’nden gelen arkadaşlarımız ile birlikte 2012-2014 yılları arasında okulumuzda restorasyon çalışmaları yaptık. Şimdi de okulumuzun eğitim öğretime açılması ve faal halde olmasını görmek bizleri çok sevindirdi. Herkes İçin Mimarlık Derneği olarak her zaman Ovakent Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezimizin yanındayız.”
Kerem Karamanlıoğlu
 
   
 
  

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

BİRGİDE KURAN ZİYAFETİ

BİRGİDE KURAN ZİYAFETİ