Ana Sayfa Güncel 21 Aralık 2016 257 Görüntüleme

EKER, ÖDEMİŞ’TEN YETİŞEN AHMET HAMDİ AKSEKİ’Yİ ANLATTI

EKER, ÖDEMİŞ’TEN YETİŞEN AHMET HAMDİ AKSEKİ’Yİ ANLATTI

 Ödemiş’te gerek bölge gerekse ülke tarihine ışık tutan araştırmalar yapan Zeki Eker, Ödemiş’te yetişen din bilgini ve Türkiye’nin üçüncü Diyanet İşleri Başkanı Ahmet Hamdi Akseki’nin hayat öyküsü ve eserlerinin günümüze ışık tuttuğunu belirtti. Eker, “Geçmişimizden alacağımız dersler geleceğimize ışık tutacak” dedi.
Ahmet Hamdi Akseki’nin Genelkurmay Başkanlığı için hazırladığı kitap ve Osmanlı’nın son döneminden Cumhuriyet’in ilk yıllarına dek çıkan Sebilürreşad ve Sırat-ı Mustakim dergilerindeki yazılarını arşivinde barındıran Ödemişli Zeki Eker, Akseki’nin tüm eserlerinin okunması gerektiğini ve yaşam biçiminin de ayrıca bir örnek olduğunu vurguladı.
“ÖDEMİŞ’TE MÜHÜR KAZIDI, TARLADA ÇALIŞTI”
Ahmet Hamdi Akseki’nin 1900’lü yılların başında öğrenci olarak Ödemiş’e geldiğini aktaran Zeki Eker, “Talebe olarak Ödemiş’e gelen Ahmet Hamdi Akseki, Cumartesi günleri ilçede kurulan pazardaki yoğunluğu fark ediyor. O dönem kazıma mühürler imza yerine geçtiğinden bu işe eğiliyor. Ödemiş’te mühür kazıyan sadece bir usta olduğunu görünce bu işe girip mühür kazıyor. Yazları ise tarlalarda çalışarak hayatını kazanıyor. Gündüzleri ilim ve irfan peşinde olan Akseki, gecelerini mühür işine ayırarak Ödemiş’te yaşantısını sürdürüyor. Bu esnada o dönemin önemli dergileri Sebilürreşad ve Sırat-ı Mustakim dergilerine yazılar yolluyor. Bu dergilerde 5 bin yıllık tarihi Birgi’yi anlatıyor, Ödemiş ve çevresine ait anekdotlar paylaşıyor. Örneğin Türkistan’da 1910’da meydana gelen depremde Ödemişliler seferber olup yardım topluyor. Bu yardımlar Alman bankaları aracılığıyla Türkistan’a ulaştırılırken yardım miktarları ve yardıma dair bilgiler de bu sayede dergide yer bulup günümüze dek ulaşıyor. Ödemişlilerin yardımseverliğini bir belgesi olan bu dergi günümüz için de bir övünç kaynağı” dedi.
“MEHMET AKİF ERSOY İLE DERGİ ÇIKARDI”
Ahmet Hamdi Akseki’nin İstiklal Marşı’nın şairi Mehmet Akif Ersoy ile birlikte çıkardığı dergide önemli isimlerin yazılarının bulunduğuna da dikkati çeken Eker, “Sonradan ülkemizi çok partili döneme götüren Başbakanlarımızdan Şemsettin Günaltay bu dergilerde İslam Medeniyeti, ilim ve fen üzerine yazılar yazıyor. Doğunun ve batının tüm ilimlerine hâkim olan Günaltay’ın yanında Rasathane kurucusu Fatin Hoca var. Tabi bu kadroda bir Ödemişli de var. O da yazılar yolluyor.  106 yıllık bu eserler benim arşivimde bulunuyor. Şeyh Said İsyanı’na dek çıkan tüm sayılar var.
Şeyh Said İsyanı sonrası Ahmet Hamdi Akseki tutuklanıyor. Herkes idam edileceğini söylerken Akseki büyük bir tevekkül içerisinde. Bu durumu en iyi Şevket Süreyya Aydemir anlatmıştır. Hal böyle iken ülkemizin ilk Diyanet İşleri Başkanı Rıfat Börekçi’nin girişimleriyle Ahmet Hamdi Akseki serbest kalıyor” dedi.
“HARP OKULU’NDA DERS VERDİ, ECEVİT’İN NİKÂHINI KIYDI”
Akseki’nin Deniz Harp Okulu’nda ve Darülfünun’da dersler veren önemli bir bilim insanı olduğunu hatırlatan Eker, “Ahmet Hamdi Akseki, merhum Başbakanlarımızdan Bülent Ecevit’in de en çok okuduğu yazardır. Hatta Rahşan-Bülent Ecevit’in nikâhlarını da kıymıştır. Ecevit kendisi için ‘En çok Akseki’nin kitaplarını okudum’ demiş ve eserlerini herkese tavsiye etmiştir. Akseki, Türkiye’nin Kore Savaşı’na katılmasına karşı çıkan isimlerdendir. Yaşayışıyla da örnek olan Akseki, ömrü boyunca ve görev süresince siyasi isimlerden uzak kalmıştır” dedi.
“ARDUHANLI KURAN KURSU’NDA İLK ÖĞRENCİ MUSTAFA BADEM”
Akseki’nin Diyanet İşleri Başkanlığı döneminde Ödemiş’e bir Kuran Kursu kazandırdığını da ifade eden Eker, “Akseki, Ödemiş’te yetiştiği günlerin anısına Diyanet İşleri Başkanlığı yaptığı 1947-1951 yılları arasında Ödemiş’e bir Kuran Kursu açtırdı. Bu Kuran Kursu Arduhanlı Kuran Kursu’dur. Bu kursun da ilk talebesi günümüzün Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem’in babası Mustafa Badem’dir. Kendilerini rahmetle anıyorum. Ödemiş’te günümüzde 250 din adamımız var ama Akseki’nin eserlerini ya da yaptıklarını okumamışlardır diye düşünüyorum. Akseki’yi iyi araştırmak gerekir” dedi.
KANLA YAZILMIŞ “BÖLÜK İNTİKAMIMI ALIN” NOTU
Mareşal Fevzi Çakmak’ın Genelkurmay Başkanlığı döneminde Ahmet Hamdi Akseki’den Türk askerinin kahramanlığına dair bir kitap hazırlamasını istediğini söyleyen Eker şöyle devam etti: “Ben bu kitabın sayfalarına ulaşabildim. Türk askerinin kahramanlığına, Türk halkının vatan sevgisine dair sayısız örnekler var. Bunlardan birisi Bağdat cephesinde yaşanmış. Şehit olmak üzere olan bir kumandanımız, geride kalan askerlerimize kanıyla yazdığı bir not bırakmış. Bu notta ‘Bölük intikamımı alın’ yazıyor. Böyle bir milletin sırtı yere gelebilir mi? Biz bu hakkı ne yapsak ödeyemeyiz.
“TARİHTEN DERSLER ÇIKARMALIYIZ”
O yüzden günümüzde içinde bulunduğumuz şartlarda tarihimizi iyi süzmeli, dersler çıkarmalıyız. Çünkü tarihimizden alacağımız dersler geleceğimize ışık tutacaktır. Kurtuluşumuzun ve kuruluşumuzun manevi mimarlarından, bu topraklardan yetişmiş Ahmet Hamdi Akseki’nin eserleri ve yaptıkları günümüze ışık tutuyor, hep birlikte okuyalım. Ödemiş’te Ahmet Hamdi Akseki’nin daha iyi tanınması gerektiğine inanıyorum. Ahmet Hamdi Akseki’yi bir kez daha rahmetle anıyorum.”
Başar Uçar

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

24 FİŞEK ESRARLA YAKALANDI!

24 FİŞEK ESRARLA YAKALANDI!