Ana Sayfa Güncel 14 Aralık 2016 170 Görüntüleme

EL EMEĞİNİN DİRENEN USTASI

EL EMEĞİNİN DİRENEN USTASI

 Kendini çamur ustası olarak adlandıran Ödemişli el sanatları ustası Şükrü Ulusu gazetemizi ziyaret ederek el emeği ürünlerinden hediye etti.
Ödemiş’in Günlüce Köyü’nde yaşayan ve çalışmalarını evinde sürdüren Şükrü Ulusu, biraz yılgın, biraz küskün sürdürdüğü çalışmalarından seçtiği ürünlerini hediye etmek için gazetemizi ziyaret etti. Gazetemiz Genel Koordinatörü Osman Berber ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürümüz Gülten Kır’la bir süre sohbet eden Ulusu, bölgede bu mesleği sürdüren sadece kendisinin kaldığını belirtip el emeğinin değersizleştiğini, kendisinin de hayli yaşlandığını ifade ederek mesleği bırakacağının sinyallerini verdi.
“Belki üretmem, belki de göçer giderim dünyadan. Yaptığım çalışmalardan bazılarını eşe dosta ayırdım. Bir hatıra kalır ve öyle hatırlanır” diyerek hediyelerini müdürümüz Gülten Kır’a takdim etti.
ULUSU:“PLASTİK SANATI ÖLDÜRDÜ”
Ziyaret sırasında gelişen sohbette; aşağı yukarı 7 yaşından beri çamurdan eserler yaptığını, dededen ve babadan gelen sanatı bugüne kadar sürdürdüğünü, ancak mesleğinin artık gelir getirici bir özelliğinin kalmadığını söyledi. Plastik ürünlerin hayatın her alanında olduğu gibi el emeği üretimleri de bitme noktasına getirdiğini belirtti. “Plastik sanatı öldürdü. Ucuz ve kullanımı kolay diye insanlar plastiğe yöneliyor ama bu davranışımızla aslında toprağı öldürüyoruz” diyen Şükrü Ulusu, insanların kolay tercihinin sonuçlarından bihaber oluşundan yakındı.
70 yaşındaki çamur ustası Ulusu, önceleri en çok mezarlıklara bardak ve testi satışı yaptığını, artık onun da kalmadığını belirterek, yılda bir Kiraz’a ürün gönderdiğini, onun dışında uğrayan olursa köyde satış yaptığını kaydetti.
KIR: “BÜTÜNŞEHİR YASASININ KOMPLİKASYONLARI”
Ulusu’nun ziyaretiyle ilgili konuşan Yazı İşleri Müdürümüz Gülten Kır da şunları ifade etti: “Ziyaretten ve hediyelerden memnuniyet ve onur duyduk. El emeğinin gelir getirici özelliğinin kalmaması hem üzücü, hem de düşündürücü. Böyle ustaların meslek edindirme ve kaybolan mesleklerin yeniden hayat bulması yönünde kurslarla yeni öğreticiler kazandırması, değerlendirilmesi gerekir. Sanatçımızın yaptığı ürünler, özellikle mezarlıklar için ürettiği bardaklar da artık ederini bulamıyor. Bütünşehir yasasıyla mezarlıkların ve cenaze hizmetlerinin büyükşehirlere geçmiş olması, bu tür kültürel motifleri farkında olmaksızın geride bırakıyor. Merkezi yapıdan âdemi merkeziyetçi yapıya geçişi kolaylaştırmak için çıkarılan bu yasanın yerele hizmeti kolaylaştırması gerekirken, bu tür komplikasyonları da çıkıyor karşımıza. Hayatın her alanı gözetilerek, özenle ve üzerinde düşünülerek yasalar yapılmalı ve sorumluluk sahası değişen yeni yetkililer de bence bu tür detaylar üzerinde hassasiyet göstermeli.”
Başar Uçar

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.