Ana Sayfa Güncel 14 Aralık 2016 230 Görüntüleme

“GURURLUYUZ”

“GURURLUYUZ”

 Avrupa Birliği (AB) Erasmus projeleri kapsamında Ödemiş Ticaret Odası Anadolu Lisesi’nin iki projesi birden onay aldı.
2016-2018 yılları arasında 2 yıl sürecek olan projeler kapsamında Ödemiş Ticaret Odası Anadolu Lisesi bir grup öğretmen ve öğrencileri projeler dâhilinde olan Avrupa ülkelerine gidecek.
İzmir’de 5 devlet okulunun, toplamda 12 okulun projelerinin yer aldığı çalışmada 2 projesinin birden onaylandığın söyleyen Okul Müdürü İlhan Koca, Ödemiş Ticaret Odası Anadolu Lisesi’nin farklılığının öne çıktığını söyledi.
Bir proje Portekiz ile diğer projenin İtalya’yla koordineli olduğu çalışmaların 30 bin Euro’luk bütçesinin AB tarafından karşılanacağı kaydedildi. Okulun proje öğretmenleri olan İngilizce öğretmenleriyle öğrenciler projeler kapsamında Avrupa’nın çeşitli ülkelerine gidebilecek.
Portekiz koordineli projeyi yürüten İngilizce öğretmeni Sevinç Altıntaş, projelerin öğrenciler için önemli olduğunu söyleyerek şunları ifade etti:
“ÖĞRENCİLERİMİZ AVRUPA KÜLTÜRÜNÜ KEŞFEDECEK”
 “Bizim projemiz girişimcilik üzerine kurulu bir çalışma içeriyor. Avrupa Birliği Erasmus projeleri kapsamında projelerimiz onaylandı. Okulumuzun aynı anda 2 projesinin onaylanması da mutluluk verici bir gelişme oldu. Projemizin ilk toplantısını geçtiğimiz Kasım ayında Portekiz’de yaptık. Önümüzdeki Mart ayında ise öğrencilerimiz ile birlikte Fransa, Bulgaristan, İspanya, İtalya, Macaristan gibi ülkelere giderek projemiz dâhilince eğitim çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ülkemiz Türkiye’de proje dâhilinde yer alıyor. Her hareketliliğe 2 öğrencimiz gelebilecek. Bu proje kapsamında öğrencilerimiz Avrupa kültürünü görmüş ve yaşamış olacaklar.
“EN ÖNEMLİSİ ÖĞRENCİLERİMİZ YABANCI DİL EĞİTİMLERİNİ GELİŞTİRECEK”
Bence en önemlisi de öğrencilerimiz aldıkları yabancı dil eğitimlerini bu sayede kullanma ve daha da pekiştirme şansı yakalayacaklar. Aynı zamanda bizler de proje kapsamında yabancı öğrencileri Ödemiş’te konuk edeceğiz.”
İtalya koordineli projeyi yürüten İngilizce öğretmeni Alp Öktem Örnek ise projelerinin motivasyon ile öğrenme engelini aşma üzerine olduğunu kaydetti.
“KÜLTÜREL BİLGİ PAYLAŞIMLARI OLACAK”
Örnek şunları ifade etti: “2 yıl boyunca sürecek olan projelerimizin biz de ilk toplantısını İtalya’da geçtiğimiz Ekim ayında gerçekleştirdik.  Projemiz dâhilinde Nisan ayında ilk olarak Bulgaristan’a gideceğiz. Projede Bulgaristan, İtalya, Malta, Litvanya, Romanya ve Türkiye var. Öğrencilerimiz faklı kültürleri keşfetme şansı yakalayacak. Bu kapsamda halk oyunları, el sanatları, sportif faaliyetler başlıkları altında kültürel bilgi paylaşımları olacak. Bizler de Avrupalı meslektaşlarımız ile tecrübelerimizi paylaşacağız, karşılaştıracağız. Yapılan tüm bu çalışmaları sosyal medya aracılığı ile paylaşmayı düşünüyoruz.”
Okul Müdürü İlhan Koca ise, okullarının iki projesinin birden karşılık bulmasından dolayı gururlu olduklarını söyledi.
“ÖĞRETMENLERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”
Koca; “Avrupa Birliği Erasmus projeleri kapsamında okulumuzdan 2 çalışma kabul gördü. Öncelikle sabırla bu işi yürüten öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Okul olarak daha önce de 3-4 projemiz onanmıştı. Ancak bütçe karşılığı yoktu. Bu sefer onanan projelerimizin 30 bin Euro bütçe karşılığı var. İzmir’de 5 devlet okulunun katıldığı, geri kalanların özel okul olduğu toplam 12 projenin içerisinde 2 projenin bizim olması Ödemiş Ticaret Odası Anadolu Lisesi’nin farklılığını ortaya koymuştur. 2 yıl sürecek olan projelerimizde öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz Avrupa’nın çeşitli ülkelerine gidecekler. Yine bu projeler kapsamında 50 civarında yabancı öğretmen ve öğrencimizi de Ödemiş’te misafir edeceğiz.
“TEKNOLOJİDE İLERDEYİZ”
Yurt dışında düzenlenen ilk toplantılara ben de katıldım. Oradaki eğitim yapıları ile kendi yapılarımızı karşılaştırma fırsatı da yakalamış olduk. Teknoloji konusunda bizim daha ileride olduğumuzu gördüm. Teknoloji kullanımının bizim eğitim sistemimizde daha üst noktada olduğunu gözlemledik. Bu projeleri çok önemsiyoruz. Öğrencilerimiz gittikleri ülkelerde karşılaştırmalar yapabilecek, Avrupa kültürünü keşfedecek ve en önemlisi de yabancı dillerini geliştirecekler. Ayrıca yeni fikirler üretebilecekler ve farklılıkları analiz edebilecekler. 2 yıl boyunca sürecek olan çalışmalarda öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin yanındayız. Başarılar diliyorum” diye konuştu.
Kerem Karamanlıoğlu      

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.