Ana Sayfa Güncel 29 Aralık 2016 281 Görüntüleme

KAYMAKAM CELİL ATEŞOĞLU, DAİRE AMİRLERİ VE MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ

KAYMAKAM CELİL ATEŞOĞLU, DAİRE AMİRLERİ VE MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ

 Ödemiş Kaymakamı Celil Ateşoğlu, ilçede görev yapan daire amirleri ve mahalle muhtarlarıyla bir araya gelerek 2016’yı değerlendirdi. 2017’de hizmetlerin daha iyi yapılması için istişarelerde bulundu. Kaymakam Celil Ateşoğlu, 2017 yılında her ayın ilk gününde çeşitli mahallelerde halk toplantıları yapacaklarını da sözlerine ekledi.
Ödemiş Belediyesi Nikâh Salonunda yapılan toplantıya Ödemiş Kaymakamı Celil Ateşoğlu, daire amirleri ve mahalle muhtarları katıldı.
Atanmışlar ve seçilmişler olarak vatandaşa hizmet konusunda daire amirleriyle muhtarların daha çok iletişim halinde olması gerektiğini vurgulayan Kaymakam Ateşoğlu şunları ifade etti: “İçişleri Bakanlığımızın talimatıyla önümüzdeki süreçte kamu hizmetinin daha iyi sağlanması, vatandaşımızın hizmetlerden daha hızlı yararlanması, aynı zamanda yerel hizmetlerin daha koordineli olabilmesi için çeşitli toplantılar yapacağız. Bugün ilk kez daire amirlerimiz ve siz değerli muhtarlarımızla yapıyoruz. Önümüzdeki ay itibarıyla vatandaşlarımızın, ilçe ve Büyükşehir Belediyelerimizin de katılacağı toplantılar yapacağız. Bu toplantılardan elde ettiğimiz veriler ile konuların, meselelerin üzerine gideceğiz.
2016 yılını bitiriyoruz, 2016’da bir takım sıkıntılar yaşadık. Geçtiğimiz Temmuz’da yaşanan hadise sonrası yıprandık. Ayrıca terör belası ülkemizi zor günlere soktu. Suriye’de yanan ateş zaman zaman ülkemize de sıçradı. IŞİD, DEAŞ, FETÖ, PKK gibi terör örgütleriyle mücadele ediyoruz. Ödemiş’te de güvenlik güçlerimiz, adliye makamlarımızla birlikte bu konuda birlikte çalışıyoruz. Bu anlamda gerek kamuda, gerekse esnaflarda sorgulamalar, çeşitli işlemler devam ediyor.”
“ORTAK GÖREVİMİZ VATANDAŞIMIZA HİZMET ETMEK”
Devleti ve hükümeti en iyi şekilde temsil etmek için burada olduğunu söyleyen Kaymakam Celil Ateşoğlu, “2014 yılının Ekim ayından bu yana Ödemiş Kaymakamı olarak ilçede görev yapıyorum. Buradaki daire amirlerim de benim gibi atanarak görev başına gelen amirler. Siz muhtarlarımız da kendi yaşadığınız mahallelerde vatandaşa hizmet etmek için aday oldunuz, vatandaş size oy verdi, seçti ve yetkilendirdi. Atanmışlar olarak bizlerin, seçilmişler olarak sizlerin ortak görevi vatandaşa hizmet etmektir. Bu anlamda daha sık birlikte olacağız. İlla bugünkü gibi toplu değil bire bir ilişkilerimiz de kuvvetlenecek. Bu duruma yerel yönetimler ayağını da ekliyoruz. Önümüzdeki toplantılarımızda belediye yetkililerimiz olacak. Sizlerden isteğim daha girişken olun ve kişisel ilişkilerinizi güçlendirin. Ödemiş’te Muhtarlar Derneği’nin olması da bu anlamda avantajdır. Derneği yaşatmanın da sizlerin görevleri arasında olduğunu düşünüyorum” dedi.
“SIKINTILARIMIZI ÇÖZMEYE ÇALIŞIYORUZ”
Bazı sorun ve sıkıntıları da değerlendiren Ateşoğlu, “Ödemiş hareketliliğin yüksek olduğu, kalabalık ilçelerimizden biri. İlçemiz aynı zamanda tarıma dayalı bir üretim merkezi. Bunun için İlçe Tarım teşkilatımız öne çıkmış durumda. Aynı zamanda DSİ’nin toplulaştırma çalışmaları var. Bu anlamda Tapu ve Kadastro Dairelerimiz öne çıkmış durumda. Tarım, Tapu, Vergi Dairesi gibi dairelerimizde yoğunluğun ve sıkıntıların olduğunu biliyoruz. Bu sıkıntıları aşmak için de çalışıyoruz. Aynı şekilde sağlık teşkilatımızda da yaşanan sıkıntıları çözmeye çalışıyoruz. Bu durumun yanında Ödemiş’in eski bir ilçe olmasından kaynaklı olarak bazı kurumlarımızda fiziki şartlarımız artık yetersiz. Burada hastanemizin de fiziki şarları oldukça sıkıntılı. Ama yeni hastanemizi 2017’de açacağız. Sorunların çözümü noktasında vatandaşlarımız ile de değerlendirmeler yapacağız” diye konuştu.
“SOSYAL YARDIMA HEM ÇEŞİTLİLİK, HEMDE YARARLANAN SAYISI ARTTI”
Sosyal yardımlaşma konularına da değinen Kaymakam Celil Ateşoğlu, “Devletimiz, hükümetimiz sosyal devlet anlayışını her geçen gün geliştiriyor. Sosyal yardımlaşmada hem yardımlaşma çeşitliliği arttı, hem de yardımlardan yararlanan vatandaşlarımızın sayıları arttı. Bu anlamda evde sağlık hizmetleri, evde bakım hizmetleri, yaşlılık maaşı, dul maaşı gibi çeşitli dallarda sosyal yardımları aksamadan vatandaşımıza ulaştırmaya çalışıyoruz. Bu yardımların her zaman muhtaç olan vatandaşımıza doğru bir şekilde de ulaşması için sizlerle birlikte olacağız. Vatandaşımız talebi ile size geliyor, siz de o talebi bize getiriyorsunuz. Vatandaşımız direk bizlere de gelebilir. Hiçbir zaman vatandaşımıza kapımızı kapatmadık. Benim ve diğer amirlerimin kapıları her zaman vatandaşımıza sonuna kadar açıktır.
“BÜTÜNŞEHİR YASASI ARTIK OTURDU”
Geçtiğimiz 2014 seçimlerinin ardından ülkemizde birçok il de bütünşehir yasası uygulanmaya başlandı. İzmir ilimizde de bütünşehir yasası uygulanıyor. Yasa ile bazı muhtarlarımızın yetki ve sorumlukları değişti. Görev ve yetkilerde bazı kurumlardan bazı kurumlara devir gerçekleşti. Üzerinden 2 yıl geçti, bu anlamda yasanın getirdiği değişimlerin artık oturduğunu görebiliyoruz. Sizler ilçe belediyemiz ve Büyükşehir Belediyemiz ile de istişareler yapıyorsunuz. Bu konularda birlikte çalışmalar yaparak hizmetlerin daha da hız kazanmasını sağlamaya çalışacağız” ifadelerine yer verdi.
“2017’DE HER AY FARKLI BİR MAHALLEMİZDE OLACAĞIZ”
Kaymakam son olarak şunları söyledi: “Bugün daire amirlerimiz ve siz muhtarlarımız ile yaptığımız bu toplantımız Ödemiş’te bir ilk. Bundan sonra da yani yeni yılda 2017’de her ay farklı bir mahallemizde o mahallenin çevresindeki mahallelerin muhtarları ve halkının katılımlarıyla toplantılarımızı 12 ay boyunca devam edeceğiz. Bu toplantılarımıza Ödemiş Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin de katılımını sağlayacağız.
“İLK TOPLANTIMIZ 2 OCAK’TA”
Her ayın ilk Pazartesi günü yapacağımız toplantılarımızın ilkini 2 Ocak günü Ödemiş Kültür Merkezi’nde yağacağız. Toplantımıza Hürriyet, Cumhuriyet, Atatürk, Umurbey ve İnönü Mahalle Muhtarlarımız ve vatandaşlarımız katılacak. Şubat’ta ise Çaylı Mahallemizde olacağız. Sonraki aylarda da tespit ettiğimiz mahallelerde devam edecek”.
Kaymakam Celil Ateşoğlu konuşmasının ardından daire amirlerine ve muhtarlara da söz verdi. Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü, İlçe Milli Eğitim Müdürü ve İlçe Sağlık Müdürleri ilçe genelinde yapılan çalışmalarla ilgili kısa bilgiler verdi.
Daha sonra muhtarlar söz aldı. Birçok muhtar mahallesinde yaşadığı sorun ve sıkıntıları aktardı. Öne çıkan sorun ise özelikle merkez dışı mahallelerde eğitim öğretim ve sağlık hizmetleri konusu oldu. Yetkili daire amirleri sorunları not ederek bilgilendirmeler yaptı.
“MÜTEVELLİ HEYETİNE İKİ MUHTAR SEÇİLDİ”
Düzenlenen toplantıda ayrıca Ödemiş Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Müdürlüğü Mütevelli Heyeti’nde görev alacak iki muhtar seçimi de yapıldı. Aday olan İnönü Mahalle Muhtarı Nihat Savuran ile Türkmen Mahalle Muhtarı Raif Hamurcu oy birliği ile mütevelli heyetine seçildi.
Kerem Karamanlıoğlu  

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.