• Berlinale: Me trup në Evropë, me zemër në Kosovë

  • February 20, 2019 17:31

  Një sekuencë: Një tufë pëllumbash tek pushojnë mbi çatinë e zbardhur nga bora, befas ikin fluturimthi nga çatia, në tufë. Për një hop kulmi i shtëpisë mbetet i zbrazët. Pastaj k...

 • Erza bën shqiponjën në Paris

  • February 20, 2019 17:31

  Erza Muqolli vjen nga Kosova dhe është vetëm 13 vjeçare por sukseset e saj në interpretim dhe skenë e tejkalojnë moshën e saj. Para një numri të madh të publikut, ajo...

 • Triumfi i erosit

  • February 20, 2019 17:31

  Kur ajo e pa për herë të parë Saburon iu duk sikur ishte të paktën njëzet vjeç. Ai ishte i ri. Këmisha e tij prej pambuku, e tëra e arnuar, ishte e hapur e gjitha para gjoksit....

 • “Synonyms” fiton në Festivalin e Berlinit

  • February 20, 2019 17:31

  Është mbyllur edicioni i 69-të i Berlinales, me ndarjen e çmimeve të mbajtur në Berlinale Palast. Ceremonia nisi me një ‘standing ovation’ në nder të aktorit Bruno Ganz, ndarë n...