• Në kujtim të albanologut amerikan Eric Pratt Hamp

  • February 20, 2019 17:31

  Në mëngjesin e hershëm sot, 18 shkurt 2019 nga profesor Victor Friedman nga Çikago morëm lajmin e hidhur për shuarjen e albanologut më të madh amerikan dhe njërit nga gjuhëtarët...

 • Filmat e huaj, kandidatë për Oscar

  • February 20, 2019 17:31

  Filmat e propozuar për çmimin “Oskar” të këtij viti, në kategorinë e filmit më të mirë të huaj, sjellin tema të forta, prej gjurmës që lënë regjimet totalitare në psikologjinë n...

 • Pesë drama nga Kosova “flasin” anglisht

  • February 09, 2019 00:31

  “Bodrumi” i Ilir Gjocajt, “Vrasja e mushkonjës” me autor Xhevdet Bajrajn, “Gishti” me autore Doruntina Bashën, “Kafeneja në udhëkryq” e Visar Krushës e “Fluturim mbi teatrin e K...

 • Apolloni boton eseistik “Mesjeta ime”

  • February 08, 2019 16:31

  Doli nga shtypi libri me ese autobiografike “Mesjeta ime” i autorit Ag Apolloni. Titulli i librit i referohet moshës së autorit, sipas konceptit biblik, dhe mjedisit në të cilin...

 • Bebe Rexha, pjesë e një filmi të animuar

  • February 08, 2019 00:31

  Këngëtarja me origjinë shqiptare do jetë dublante e një prej personazheve në film, së bashku me Kelly Clarkson, Nick Jonas, Wanda Sykes, Gabriel Iglesias, Pitbull, Wang Leehom,...