Ana Sayfa Güncel 7 Aralık 2016 169 Görüntüleme

ÖDEMİŞ BELEDİYE MECLİSİ 2016’DA SON KEZ TOPLANDI

ÖDEMİŞ BELEDİYE MECLİSİ 2016’DA SON KEZ TOPLANDI

 Ödemiş Belediye Meclisi yılın son toplantısını Belediye Başkanı Mahmut Badem başkanlığında gerçekleştirdi. Maddelerin uzlaşı ile kabul edildiği toplantının dilek ve temenniler bölümünde doğalgaz çalışmaları, Ulus Meydanı’nda Büyükşehir’in yapacağı düzenlemeler ve toptancı halindeki kantar ihtiyacı ön plana çıktı. Başkan Badem arızalı bölgeler haricinde kapısının önüne kutu yerleştirilmiş tüm doğalgaz abonelerinin doğalgazdan yararlanabileceğini açıkladı.
MOLOZ DÖKÜM ALANI İÇİN FARKLI YER ARAYIŞLARI
Toplantıda DSİ Genel Müdürlüğü 2. Bölge Müdürlüğü’nün belediyeye ait parseller içerisinde 4 adet izleme kuyusu açılması için izin talebi oybirliğiyle kabul edilirken Neikaia antik kenti yakınlarında olması nedeniyle tartışma yaratan 50 bin metrekarelik moloz döküm alanı için kamu yatırımı kararı alınması 1 ay sonraya kaldı. Başkan Mahmut Badem, İmar, Plan ve Bütçe ile Hukuk Komisyonundan oluşan ortak komisyonun Kışla, Gerçekli ve civar mahallelerde moloz döküm alanı araması için 1 ay süre tanındığını duyurdu.
CHP’li üye Özkan Akgün bölgede Neikaia antik kenti ile ilgili önemli sondaj çalışmalarının sürdüğünü belirterek, Neikaia ile ilgili Prof. Dr. Veli Sevin ve eşi Prof. Dr. Necla Sevin’in kaleme aldıkları kitapların komisyon üyelerine dağıtıldığını, bu kaynak eser sonrası komisyonun farklı yer arayışı için 1 ay ek süre talep ettiğini belirtti. Akgün, bölgede daha önce açılmak istenen çöp deponi tesisiyle ilgili Danıştay’ın aldığı kararı hatırlatarak, gerek çöp deponi tesisi gerekse de moloz döküm alanı için yeni bir ÇED sürecinin gerekeceğini aktardı.
Bademli ve Ovakent Mahallelerini kapsayan içkili yer bölgesini belirleyen İmar ve Hukuk Komisyonundan oluşan ortak komisyonun kararı meclisten oybirliği ile geçti. İZSU’nun Bayezitler Mahallesi’nde açmak istediği bir adet sondaj kuyusu için yer talebi oybirliğiyle ortak komisyona havale edildi. Ödemiş OSB’de enerji nakil hattı tahsis ve irtifak hakkı tesisi ile ilgili talep de komisyonda görüşülecek.
ESKİ OTOGARDAKİ DÜKKÂNLAR KİRALANACAK
Ödemiş’in eski otogarında yer alan dükkânların kiraya verilmesi talebi oybirliğiyle kabul edildi. Ödemiş’te kamu yararına çalışan dernek ve kuruluşların tamamının bir mekâna sahip olduğunu, otogarda daha önce Ödemiş Bedensel ve Zihinsel Engelsiz Yarınlar Derneği’ne yer tahsis ettiklerini, son olarak Türkiye Muharip Gaziler Derneği Ödemiş Şubesi’ne yeni bir dernek merkezini yine otogarda kazandırdıklarını ve 12 Aralık’ta törenle açacaklarını ifade eden Badem, Ödemiş’teki 116 derneğin hepsinin yer talebine bu şekilde yanıt veremeyeceklerini vurguladı.
Daha önce otogardan yer talep eden atçılara ait bir derneğin mekâna sadece tabela asıp perde bile asmadığını, bu mekânın yandaki kebapçının deposu olarak kullanıldığını söyleyen Badem, dükkânların atıl kalması yerine kiraya verilerek gelir elde edilmesinin daha doğru olacağını sözlerine ekledi.
Ödemiş ilçe merkezi çıkışındaki bir akaryakıt istasyonunun hemen yanında yer alan 1209 ada, 2 parsel numaralı taşınmazın satılması talebi oyçokluğu ile kabul edildi. MHP’li meclis üyesi Anıl Selek, akaryakıt istasyonu işletmecisinin kendi müvekkili olduğunu belirterek, bu madde görüşülürken mecliste bulunmasının etik olmayacağını ifade etti ve bu madde oylanırken meclis salonundan ayrıldı.
Ödemiş’te mesleki eğitim ve kültürel kurslar açılması, bilimsel, kültürel ve sanatsal konularda toplantı, konferans, panel, sempozyum, tiyatro, sergi, defile, gezi gibi etkinlikler düzenlenmesi gibi konularda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile belediyenin işbirliği yapması da oybirliğiyle meclisten geçti.
Türkiye Motosiklet Federasyonu tarafından Ödemiş Belediyespor Kulübü’ne hediye edilen ve şimdiye dek zabıta hizmetlerinde kullanılan dört adet Yamaha marka motosikletin belediyeye tamamen ücretsiz devri de oybirliği ile kabul edildi. Başkan Badem, “En rahat oyladığımız maddelerden biri oldu” diye konuştu. Meclisin 2017 yılı çalışma programı da yılın son meclis toplantısında karara bağlandı. Ağustos ayı tatil olacak şekilde 2017 yılı çalışma takvimi oybirliğiyle kabul edildi.
İZSU’NUN YER TALEBİ İÇİN JET TOPLANTI
Toplantıda bir ek gündem maddesi de ele alındı. İZSU’nun Ödemiş’in içme suyu sistemine takviye olması maksadıyla Kazanlı ve Karakova mahallelerinde açmak istediği 10 adet sondaj kuyusu için yer talebi önce İmar, Plan ve Bütçe ile Hukuk Komisyonu’na gönderildi. Toplantıya 20 dakika ara verilip komisyonun alacağı karar beklendi. İZSU’ya 5 yıl süreyle yer tahsisinin yapılması oybirliğiyle kabul edildi. Başkan Badem, İZSU’nun çalışmalarını kolaylaştırmak, olası 1 aylık gecikmeyi önlemek amacıyla bu şekilde hareket ettiklerini açıkladı.
Yılın son toplantısında dilek ve temenniler bölümünde doğalgaz çalışmaları, Ulus Meydanı’ndaki yenileme nedeniyle pazaryerinde yapılacak düzenlemeler, toptancı halinde sökülen kantar konuları tartışıldı.
DOĞALGAZ DAĞITIM PROJESİ
Başkan Mahmut Badem, Ödemiş doğalgaz dağıtım projesinin ilk etabında Zafer Mahallesi’nde arıza yaşanan iki sokak haricinde kapısının önünde kutu olan tüm evlerin gazlandığını söyledi. Badem, abonelik işlemlerini tamamlayan vatandaşların doğalgaz ile ısınabileceğini açıkladı. Çalışmaların 2. etabının Saraçoğlu Caddesi’nin batısında başladığını ve 15 Ocak’a dek kazı çalışmalarının tamamlanmasının planlandığını aktaran Badem, çalışma temposunun oldukça yüksek olduğuna dikkati çekti.
Doğalgaz çalışmaları sonrası zarar gören sokaklarla ilgili, “İzmirgaz yapamadı, İZBETON yapacak” şeklinde sosyal medyada paylaşım yapanlar olduğunu aktaran Badem, “Kayın Sokak’ta İZBETON yolun kaplamasını 10 santim söktü 15 gündür yapılacak diye bekleniyor. O gün onu paylaşanlar 15 gündür yapılamayan sokağı da paylaşsalar keşke. Hâlbuki İzmirgaz üzerine düşen bölgeleri bir haftada bitirip çıktı” ifadelerini kullandı.
ULUS MEYDANI’NDAKİ PAZARYERİ TARTIŞMALARI
CHP’li meclis üyesi Nazan Dönmez ise Başkan Badem’in Ulus Meydanı’nda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce yapılacak düzenlemeler sırasında pazarcı esnafının mağdur edileceğine dair bir algı yarattığını öne sürdü. Dönmez, Badem’in pazarcılarla yaptığı toplantıda “Büyükşehir sizi mağdur edecek” gibi ifadeler kullandığını belirterek, tadilat sebebiyle pazarcıların geçici olarak başka bir noktaya taşınacağını, bu konuda yanlış bilgile vermenin doğru olmadığını vurguladı.
Dönmez’e yanıt veren Başkan Badem, “Bu süresi belirsiz bir taşınma, geri gelmeleri meçhul. Kaldı ki Ödemiş’te 288 pazarcıyı Cumartesi günü götürebileceğimiz bir yer yok” dedi. Yanlış bilgilendirme yapmadıklarını söyleyen Badem, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne konuyla ilgili öneriler sunduğunu ifade edip, “Buradaki restorasyonun üç kısımda yapılıp Kız Meslek Lisesi önünden itibaren başlanmasının daha doğru olacağını, kısımlar bittikçe pazarcı esnafımızın buraya taşınabileceğini söyledik. Pazarcılarımızı tamamen başka bir yere geçici olarak da taşısanız Ödemiş pazarı 3’e bölünecektir. Bir pazarla uğraşırken kucağınızda nur topu gibi 3 pazaryeriniz olur. Restorasyon ilerledikçe biten yerlere taşınmaları daha doğru olur. Tabi şu da var, pazarcıların Ulus Meydanı’ndaki bugünkü hoyratlığına gelecekte ne biz ne de Büyükşehir izin verecektir. Sonuçta ben Erkek Sanat Okulu’nda okurken de Ulus Meydanı bu haldeydi, 50 yıl sonra restore ediliyor. Yeni halini elbette koruyacağız. Ama ‘dediydim’ ile ‘dediydi’ ile hareket etmeyeceğiz” dedi.
TOPTANCI HALİNDE KANTAR SIKINTISI
MHP’li meclis üyesi Ceyhun Kınlı ise Büyükşehir Belediyesi’ne 2015 yılında devri yapılan toptancı halindeki kantar sıkıntısına dikkat çekti. Ödemiş toptancı halinin büyük toptancıların yer aldığı bölge açısından önemli bir merkez olduğuna vurgu yapan Kınlı, “Burada bir kantar sıkıntısı var. Kantar kısa süre önce söktürülmüş. Tire’deki toptancı halinin önünde Tire Belediyesi’ne ait kantar duruyor. Orayı da aynı Büyükşehir yönetiyor. Buradaki esnafların sıkıntısına çözüm bulunmalı” dedi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tesisleri devraldıktan sonra kantarın sökülmesi için 5-6 kez kendilerine yazı yazdığını söyleyen Badem, “Bize defalarca kantarı ne zaman sökeceksiniz diye sordular. Biz de nihayetinde sökmek durumunda kaldık. Gönül isterdi ki tesisler bizde kalsaydı. Eğer İzmir Büyükşehir Belediyesi buraya bir kantar kurmuyorsa biz gider eski yerine kurarız. Elimizde kantarımız var” diye konuştu.
YENİ YIL İÇİN HAVAİ FİŞEK GÖSTERİSİ
Bu bölümde söz alan MHP’li üye Derya Coşkun ve AK Partili üye Özlem Katırcı, kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilişinin 82. yıldönümünü kutlayıp modern Türkiye’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle andıklarını dile getirdi.
Belediye etkinlikleriyle ilgili bilgiler veren Badem, Ödemiş’te 15 Aralık’ta Şeb-i Arus gecesi düzenleyeceklerini ifade etti. Meclis üyelerinin ve tüm çalışma arkadaşlarının yeni yılını şimdiden kutlayan Başkan Mahmut Badem, Ödemiş’te yeni yıl kutlamasının havai fişek gösterisi ile yapılacağını, Ahrandı Aile Restoranı’nda da yılbaşı akşamı özel program düzenleneceğini sözlerine ekledi.
Başar Uçar

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.