Ana Sayfa Güncel 20 Aralık 2016 194 Görüntüleme

ÖDEMİŞ’TE İNŞAAT 2016’DA HIZ KESMEDİ

ÖDEMİŞ’TE İNŞAAT  2016’DA HIZ KESMEDİ

 Ödemiş’te inşaat hareketliliği hız kesmiyor. Uzun vadeli konut kredisinin yurt genelinde hayata geçmesiyle ve kentsel dönüşüm projeleriyle hareketlenen inşaat sektörü, Ödemiş’te de kendini gösteriyor. Resmi proje olarak uygulanan büyük bir kentsel dönüşüm planı olmamasına rağmen Ödemiş, inşaat şirketlerinin yeni gözdesi haline geldi.
İlçenin en hızlı büyüyen yaşam alanı olan Zafer Mahallesi, 9212 kişilik nüfusuyla da en kalabalık yerleşim yeri haline geldi. Lüks konut ihtiyacının büyük oranda karşılandığı mekân olan mahallede, arsa ve yapılaşmada 2015 ve 2016 yılları rakamları doyuma ulaştığını gösteriyor. Zafer’de 2015 yılındaki inşaat ruhsatı sayısı 26 iken, 2016 yılında bu sayı 25’te kalmış görünüyor. Hızlı büyüten mahalleler arasında olan Süleyman Demirel Mahallesi’nde 2015 ruhsat sayısı 23’ten 2016’da 26’ya çıkıyor. Mahalle, 6904 kişilik nüfusuyla ilçenin 5. büyük mahallesi. Gerek arsa sayısındaki azalma, gerekse lüks konut satışlarındaki kısmi yavaşlama bu mahallelerdeki durgunluğun temel göstergesi olarak öne çıkıyor.
EN YÜKSEK RUHSAT ARTIŞI BENGİSU’DA!
İlçe merkezindeki yerleşim yerlerinde inşaat ruhsatı oranlarında en büyük artış Bengisu Mahallesi’nde gözlendi. Mahallede 2015’de 13 inşaat ruhsat alırken 2016’da sayı 21’e ulaştı. 4070 nüfuslu mahalle, Ödemiş’in 9. büyük mahallesi olarak en eski yerleşim yerlerinden biri.
İlçede inşaat ruhsatlarında artış görülen mahalleleri; Bengisu başta olmak üzere Atatürk, Anafartalar, İnönü, Kuvvetli, Üç Eylül, Akıncılar ve Süleyman Demirel oldu. Cumhuriyet, Hürriyet, Mimar Sinan, Zafer ve Umurbey mahallelerinde inşaat ruhsat oranları 2015 yılından 2016’ya düşüş gösterdi.
MEŞRUTİYET’TE İKİ YILDIR HİÇ İNŞAAT YOK
İlçenin Emmioğlu ve Türkmen mahallelerindeki inşaat ruhsat oranları 2015 ve 2016’da sabit kalırken, rakamlar her iki yılda Meşrutiyet Mahallesi’nde inşaat için hiç ruhsat verilmediğini gösterdi.
Çevre ilçelerden farklı olarak Ödemiş’te bir toplu konut projesinin olmayışı, kent merkezi içindeki eski müstakil evlerin sayısının fazla oluşu ve kat karşılığı projelere mülk sahiplerince sıcak bakılması, Ödemiş’te inşaatın bir süre daha cazip sektör halinde devam edeceğinin işaretlerini veriyor. İlçenin bu özelliği çevre ilçelerden ve il merkezinden inşaat firmalarının Ödemiş’e yönelmesinde etkili oluyor.
   Gülten Kır

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.