Ana Sayfa Ödemiş Haberleri 30 Kasım 2017 71 Görüntüleme

Ödemiş’te Sıkışık Bir Kent Düzeni Var

Ödemiş’te Sıkışık Bir Kent Düzeni Var

Ödemiş Mimarlar Odası Başkanı Şener Kırsoy, Ödemiş’teki kentleşme hakkında gazetemize özel demeç verdi. Kırsoy, “Ödemiş’te sıkışık bir kent düzeni var. Eski müstakil evler teker teker yıkıldı. Yıkılan müstakil evlerin yerine 10-15 daireli binalar yapılarak sokaklar, hem trafik yönünden hem de insan nüfusu olarak yoğunlaşmaya başladı. Buna karşın trafiğin ve insan kalabalığının arttığı sokakların genişlikleri aynı kaldı. Bunun ardından Ödemiş’te revizyon ihtiyacı doğdu. Bu ihtiyaç konusunda Ödemiş’te son yıllarda belli bir yol kat edildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 1/5000’lik planlar onaylandı. 1/1000’lik planlar üzerinde çalışıldı” dedi.

“Ödemiş’in kimi sokağında yeni yapılaşma hiç yok”

Kırsoy, Ödemiş’in kimi sokaklarında yeni yapılaşmanın olmadığını, o sokakların tamamının müstakil evlerden oluştuğunu aynı zamanda işlek sokaklar olduğunu kaydederek, ”Özellikle bu sokakların revizyona uğraması lazım. Ödemiş’te ön tarafı beş katlı arka tarafı üç katlı çok küçük adalar var. Bu adaların toparlanıp toplam metre kareye sadık kalarak biraz daha sadeleştirilerek ve ön bahçe mesafesi verilerek çevre düzenlemelerinin bir bütün olarak ele alınması lazım. Bu düzenleme yapılırken de insanların hiçbir şekilde hak kaybına uğramamasına dikkat edilmesi gerekiyor. Elbette bütün bunların gerçekleşmesi çok kolay değil fakat tüm bunlar kuralına göre uygulandıktan sonra bu revizyon gerçekleştirilmiş olacaktır” ifadelerini kullandı.

“Mesele, ana kararların doğru gerçekleştirilmesi”

İmar Komisyonu’nda yapılan toplantıların ardından Ankara’da planların hazırlandığını ve yılbaşından sonra 1/1000’lik planların da İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde askıya çıkarılacağını tahmin ettiklerini dile getiren Kırsoy, “Bütün bunların ardından bu revizyonlar gerçekleşecek. Mesele, ana kararların doğru alınması ve akabinde doğru gerçekleştirilmesi. Ana kararlar doğru gerçekleştirildikten sonra Ödemiş’teki bu düzensiz kent sistemi de kendiliğinden düzelecektir. Sit alanı projelerine gelecek olursak, onlar tescilli yapı olarak kendi içinde ayrılmış durumda. Kent içindeki o binalar üzerinde herhangi bir düzenleme yapılması şimdilik söz konusu değil” şeklinde konuştu.

“Revizyona geç kalındı”

Kırsoy, Ödemiş Devlet Hastanesi’nin yeni binasının şehir merkezinden uzak bir yere taşınmasının geç kalmış bir hareket olduğunu belirterek, “Diğer şehirlere baktığınızda resmi kurumların, adliyenin hastanelerin, bankaların şehir dışında olduğunu görürsünüz. Ödemiş, yıllarca Bankalar Caddesi’nde ve Saraçoğlu Caddesi’nde sıkıştı kaldı. Bundan 15-20 sene evvel hallolması gereken bu revizyon, yeni yeni halloluyor. Bahsettiğimiz revizyonun gerçekleşmesinin ardından yeni hastanenin yanına özel hastaneler açılacak, bankalar belki de ikinci şubesini açacaklar. Bunlar zaten olağan şeyler” dedi.

Trafik sıkıntısının da kentleşmenin düzensizliğinden kaynaklandığını ifadelerine ekleyen Kırsoy, son olarak şunları söyledi: “2014 yılında ilk kentsel dönüşüm olayına başlanıldığında ‘Tek katlı binaları yıkacağız. Yerine on daireli binalar yapacağız. Sokakta hiç araç yokken o sokağa en az on tane araç sokacağız’ dediklerinde ‘Bu iş, içinden çıkılmaz bir hal alır’ dedik ve o zaman revizyon henüz gündemde yoktu. Üzerinden üç sene geçti. Ödemiş’teki çarpık kent düzeni had safhaya ulaştı. Bizim söylediklerimiz hayata geçti. Biraz geç kalındı fakat umuyorum bundan sonra her şey daha güzel olacak.

 

Kaynak:Küçük Menderes

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Kış Kapıda Kestane Ocakta

Kış Kapıda Kestane Ocakta