Ana Sayfa Güncel, Tarım 9 Aralık 2016 312 Görüntüleme

PATATESTE ÜRETİM BAHARA GÖRE YARI YARIYA AZALDI

PATATESTE ÜRETİM  BAHARA GÖRE YARI YARIYA AZALDI

 Ödemiş ovasında patates hasadı Kasım ayından bu yana devam ederken bahar dönemine göre üretimde %50 düşüşün olduğu ifade edildi. Hasat sezonunda olunmasına rağmen hasadın sürekli olarak yapılmadığını ve üretimin az olduğunu söyleyen patates tüccarları ekim alanlarında verimin iyi, fiyatların ise patatesi kurtardığını ifade etti.
Kasım ayının ilk günlerinde açılan güz hasadı döneminde fiyatların toprak altı 60 kuruş, çuvallı konumunda 80 kuruş olarak belirlendiği öğrenildi. Üretimde yapılan masraflara göre patatesin kilo başında ortalama 50 kuruş maliyeti olduğunu söyleyen birçok üretici ise güz dönemindeki az karlı kazançlarıyla geride kalan bahar döneminde açılan yaraları sarmaya çalıştıklarını ifade ettiler. Tüccarlar ise ürünün Afyon, Denizli, Manisa, Aydın, İzmir ve İstanbul’a gittiğini, fiyatların kendini koruyacağını ve yükselme ihtimalinin olabileceğini belirttiler.
“ÜRETİMDE DÜŞÜŞ VAR, HASAT ZAYIF”
Patates üreticisi ve tüccarı olan Mehmet İbrahim Gördesli, üründe verimin güzel olduğunu ancak üretimin düşük olduğuna dikkat çekti. Gördesli şunları ifade etti: “Güz patatesi hasadımıza Kasım ayında başladık. Ancak bu yıl geçen döneme göre patates ekiminde %50 düşüş var. Bu nedenle her gün hasat yapılamıyor. Bir gün yapıyorsak üç gün hasadımız yok. Ben hem üretici hem de bu işin tüccarlığını yapıyorum. Üreticilerimiz geçen bahar döneminde aldığı yaradan dolayı güzün patates ekimi yapamadı. Bu durumun verdiği boşluktan dolayı hasatta sıkıntılar yaşanıyor.
“ÜRETİCİ 10 KURUŞA ÇALIŞIYOR”
Şuan için patates fiyatları kendini kurtarıyor durumda ancak üretici çok az karla çalışıyor. Çünkü patates yetiştirmede maliyetler oldukça yüksek. Bir kilo patatesi yetiştirmek için ortalama 50 kuruş harcanıyor. Şuan ise patatesin toprak altı fiyatı 60 kuruş. Yani üretici 10 kuruşa çalışmış oluyor. Patatesin şuan için çuvallı fiyatı ise 80-85 kuruş. Fiyat güzel görünüyor ama patatesi çuvallamanın da maliyeti var. İşçi parası, mazot parası, traktör parası gibi giderleri alt alta sıraladığımızda hesap meydana çıkıyor.”
“DÖNÜMDE 4 TON ÜRÜN ALIYORUZ”
Dönümde ortalama 4 ton ürün aldıklarını söyleyen Gördesli, “Şuan için havalarımızın patatese göre güzel gitmesinden ve aşırı don, buzlanma olayları yaşamadığımız için dönümde 5 tona varan ürün alabiliyoruz. Ortalama alabildiğimiz rakam ise 4 ton. Bu hasat bizim için önemli. Şuan tohumluk ürünümüzü Afyon’a gönderiyoruz. Yemeklik olarak ise başta İstanbul ve İzmir olmak üzere Aydın, Denizli, Manisa ve Ankara’ya ürün gönderiyoruz.
Fiyatlar ise kendini koruyor, düşmez aksine önümüzdeki günlerde yükselebilir. Burada en önemli dikkat çekilmesi konu ise üretimin bir anda yarı yarıya düşmesidir. İlgililer bu konu üzerinde değerlendirmeler yapmalı ve üreticiyi önümüzdeki günlerde yönlendirmelidir diye düşünüyorum. Hasat daha devam edecek. Önümüzdeki Ocak ayının ortalarında bahar dönemi ekimlerine başlanır” diye konuştu.
Kerem Karamanlıoğlu  
 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.